Szczęśliwe zakończenie!

23 maja 2026 roku, w przeddzień Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, kończącej tegoroczny okres wielkanocny, odbyły się święcenia prezbiteratu.

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już tydzień wcześniej w Sulistrowiczkach, gdzie ks. Kacper, Bartek, Szymon oraz Piotr ze zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów odbyli rekolekcje. Przez tydzień przygotowywali się duchowo do jednego z najważniejszych momentów swojego życia, którego zwieńczeniem była przysięga wymagana przed święceniami. W piątek, 22 maja, cała nasza wspólnota wraz z ich bliskimi oraz księżmi proboszczami zgromadziła się w sercu naszego domu – kaplicy – aby być świadkami tego wydarzenia.

Uroczysty charakter tej chwili można było dostrzec od razu. W homilii ks. rektor Michał Mraczek przypomniał alumnom wyjątkową historię seminarium przy pl. Katedralnym 14 we Wrocławiu, które mimo zmian historycznych i wojen nieprzerwanie pozostaje miejscem formacji kapłańskiej oraz wydało czterech błogosławionych kapłanów. Podkreślił znaczenie pamięci o błogosławionych związanych z seminarium, wskazując ich jako wzór świętości i duchowych orędowników dla przyszłych księży. Zaznaczył również, że fundamentem kapłaństwa jest osobista przyjaźń i relacja z Chrystusem, prowadząca do świętości i autentycznej posługi. Po zakończonej przysiędze wspólnie modliliśmy się do Matki Bożej za naszych braci.

W sobotę każdy z nas, a szczególnie diakoni, niecierpliwie oczekiwał tego momentu. O godzinie 10.00 w Archikatedrze, wypełnionej wiernymi i kapłanami – nie tylko z naszej archidiecezji – rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, który udzielił sakramentu święceń kapłańskich.

Metropolita wrocławski podczas homilii podkreślił, że fundamentem kapłaństwa jest miłość Chrystusa, wyrażona w słowach św. Pawła: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Zaznaczył, że kapłaństwo nie jest zawodem ani rolą, lecz szczególnym powołaniem i trwałą więzią z Chrystusem, zakorzenioną w doświadczeniu Bożej miłości. Wzywał przyszłych kapłanów, by byli ludźmi pojednania, pokoju i miłosierdzia, budującymi mosty i niosącymi nadzieję. Podkreślił również znaczenie działania Ducha Świętego, codziennej modlitwy oraz autentycznej, wiernej posługi opartej na bliskości wobec ludzi i zaufaniu Bogu mimo własnych lęków.

Po zakończeniu Eucharystii nowo wyświęceni kapłani zostali skierowani do swoich nowych parafii: ks. Bartłomiej do Jelcza-Laskowic, do parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, ks. Kacper do parafii pw. Opatrzności Bożej, a ks. Szymon do parafii pw. Ducha Świętego we Wrocławiu.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar powołania oraz za wspólnie spędzony czas w naszym domu. Życzymy im wiele siły, pokoju i radości w przyszłej posłudze kapłańskiej!

Zobacz galerię:  Szczęśliwe zakończenie!




Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu




50-329 Wrocław
pl. Katedralny 14

Google Map

Google Map

071 321 41 71
Pn-Pt 8:00 - 17:00



Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapisy na dni skupienia:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skrzynka intencji:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


www

fb

instagram

yt



Nr konta seminaryjnego:
31 1020 5242 0000 2102 0156 6504


Preferencje użytkownika dotyczące plików cookie
Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli odrzucisz użycie plików cookie, witryna może nie działać zgodnie z oczekiwaniami.
Zaakceptuj wszystko
Odrzuć wszystko
Czytaj więcej
Licznik
Licznik wejść na stronę
Akceptuj
Odrzuć
Zapisz