Weekend majówkowy już za nami! Dla wspólnoty naszego seminarium był to czas odpoczynku, modlitwy, budowania braterskich relacji oraz odkrywania nowych miejsc. Każda grupa udała się w innym kierunku, dzięki czemu tegoroczna majówka była pełna różnorodnych doświadczeń i pięknych wspomnień.
Bracia roku pierwszego oraz część alumnów z roku drugiego i trzeciego spędzili ten czas w Szklarskiej Porębie. Już w piątek wyruszyli na górskie szlaki, wybierając różne trasy i ciesząc się pięknem karkonoskiej przyrody. Wieczorem spotkali się na wspólnym grillu i odpoczynku po całym dniu wędrówek. W niedzielę część braci pierwszego roku odwiedziła Moczydlnicę Klasztorną, a następnie Wołów – parafię św. Karola Boromeusza – oraz Lubiąż, podziwiając piękno i historię tych miejsc.
Bracia roku propedeutycznego, wybrali się natomiast do Paryża. Był to czas łączący modlitwę z odkrywaniem piękna francuskiej stolicy. Alumni odwiedzili Kaplicę Cudownego Medalika, modlili się w katedrze Notre-Dame oraz w bazylice Sacré-Cœur. Nie zabrakło również czasu na poznawanie kultury i historii miasta – odwiedzili Luwr, spacerowali Polami Elizejskimi, odpoczywali w Ogrodach Luksemburskich, a także wykonali wspólne zdjęcia przy Wieży Eiffla i Łuku Triumfalnym.
Majówkę nad morzem spędzili także bracia czwartego roku, którzy udali się do Świnoujścia. Był to czas odpoczynku, długich spacerów plażą, rozmów oraz lektury książek. Podczas pobytu udało im się również dotrzeć spacerem do niemieckiego Ahlbeck. Każdy dzień rozpoczynali lub kończyli Eucharystią sprawowaną w Kościele Garnizonowym.
W dniach od 30 kwietnia do 2 maja księża diakoni naszego seminarium – dk. Bartek, dk. Kacper i dk. Szymon – wraz z ks. Rektorem przebywali w Berlinie. Podczas wyjazdu korzystali z gościnności Sióstr Jadwiżanek, które w stolicy Niemiec mają swój Dom Generalny. Szczególnym momentem była modlitwa i udział we Mszy Świętej w katedrze katolickiej przy grobie bł. Bernarda Lichtenberga – absolwenta naszego seminarium i dawnego proboszcza berlińskiej katedry. Wyjazd był również okazją do poznawania miasta naznaczonego historią wojny i podziału, a zarazem czasem wdzięczności, rozmów i wspólnego bycia razem. Dla diakonów były to ostatnie tygodnie wspólnego pobytu w seminarium przed zbliżającymi się święceniami prezbiteratu (23.05).
Do Łeby udali się kl. Tomasz, kl. Krzysiek oraz ks. Dyrektor naszego seminarium. Czas nad Bałtykiem wypełniły rowerowe wyjazdy, gokarty, spacery po plaży oraz odwiedziny ruchomych wydm. Nie zabrakło również wspólnych rozmów, gier i planowania tegorocznego obozu powołaniowego „Summer Camp” (patrz: Summer Camp 2026 )
Majówkowy wyjazd odbył także kl. Mikołaj, który wraz z braćmi z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej odwiedził Pragę. Podczas pobytu uczestnicy zwiedzili Hradczany, katedrę św. Wita, Muzeum Narodowe oraz klasztor na Strahovie. Mieli także okazję zobaczyć barokową bazylikę św. Mikołaja oraz spacerować po urokliwej praskiej starówce. Nie zabrakło czasu na poznawanie czeskiej kultury i kuchni, a także doświadczenie liturgii sprawowanej zarówno w języku czeskim, jak i we wspólnocie duszpasterstwa anglojęzycznego.
Tegoroczna majówka była dla naszej wspólnoty czasem odpoczynku, modlitwy i budowania relacji. Każdy wyjazd stał się okazją do odkrywania nowych miejsc, wspólnego przeżywania wiary oraz umacniania braterskiej wspólnoty.
Zobacz galerię: Majówka 2026

