U powołanych do wieczności

Po uroczystości Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym na Cmentarzu św. Wawrzyńca modliliśmy się za zmarłych związanych z naszą wspólnotą seminaryjną.

Jeszcze przed wyjazdem do rodzinnych parafii, w ostatnim dniu października, po zajęciach na uczelni i obiedzie, poszliśmy na cmentarz parafii katedralnej, aby posprzątać mogiły biskupów pomocniczych Archidiecezji Wrocławskiej oraz kapłanów związanych z naszym seminarium

W jesienne popołudnie pierwszego czwartku miesiąca listopada (6.11.) jako wspólnota kleryków i przełożonych naszego seminarium, wspólnie modliliśmy się za zmarłych spoczywających na Cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu. 

Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy w Katedrze Wrocławskiej, w podziemiach której spoczywają Arcybiskupi Metropolici Wrocławscy. Po rozpoczęciu modlitwy, której przewodniczył ks. Michał Mraczek, nasz rektor, diakon Krzysztof odczytał imiona i nazwiska rządców diecezji, po czym w ciszy przeszliśmy na cmentarz kontynuując naszą modlitwę przy grobach biskupów pomocniczych Pawła Latuska, rektora MWSD w latach 1958 - 1970, i bpa Józefa Pazdura, który był ojcem duchownych wielu pokoleń kleryków. 

W naszej modlitwie nie mogło zabraknąć wspomnienia zmarłych rektorów: ks. Józefa Marcinowski, czy ks. Józefa Majki oraz ks. Mariana Biskupa, który był rektorem naszy księży przełożonych (1995 - 2006). 

W modlitewnym skupieniu przeszliśmy do grobów spowiednika kleryków: ks. Juliana Michalca, Ojców Dominikanów i Karmelitów czy ks. Stanisława Orzechowskiego.

Naszą modlitwą otoczyliśmy również zmarłych profesorów i wykładowców PWT, których groby znajdują się na katedralnym cmentarzu, m.in. ks. Stanisława Pawlaczka i ks. Romana Rogowskiego.

Jednym z ostatnich odwiedzanych tego dnia miejsc była mogiła Kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej, w które spoczywa ks. infułat Stanisław Cały, który również pełnił wobec alumnów zadanie spowiednika.

Wspólną modlitwę zakończyliśmy przy grobach Sióstr Karmelitanek. Dlaczego akurat u nich? Każdego roku pokolenia diakonów na ostatnim etapie formacji seminaryjnej proszą właśnie je o szczególną modlitwę, aby jak najlepiej wykorzystać ostatnie momenty przygotowania do posługiwania w Kościele wrocławskim. To wielki dług wdzięczności, który spłacamy w duchu wdzięczności za ich stałą, cichą i wiernąj obecności i modlitewną pomocy dla nas.

Po błogosławieństwie kończącym wspólną modlitwę, każdy z nas miał jeszcze możliwość, aby na chwilę zatrzymać się na chwilę refleksji i zadumy przy wybranym przez siebie grobie. Nasi przełożeni również udali się do grobów zmarłych sióstr Elżbietanek, Jadwiżanek, Józefitek i Salezjanek oraz Sióstr Notre Dame, które pamiętali z czasu ich formacji w seminarium.

Zobacz naszą galerię: U powołanych do wieczności.




Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu




50-329 Wrocław
pl. Katedralny 14

Google Map

Google Map

071 321 41 71
Pn-Pt 8:00 - 17:00



Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapisy na dni skupienia:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skrzynka intencji:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


www

fb

instagram

yt



Nr konta seminaryjnego:
31 1020 5242 0000 2102 0156 6504


Preferencje użytkownika dotyczące plików cookie
Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli odrzucisz użycie plików cookie, witryna może nie działać zgodnie z oczekiwaniami.
Zaakceptuj wszystko
Odrzuć wszystko
Czytaj więcej
Licznik
Licznik wejść na stronę
Akceptuj
Odrzuć
Zapisz